Web Sitem için Duyarlı Web Tasarımına İhtiyacım Var mı?

Web Sitem için Duyarlı Web Tasarımına İhtiyacım Var mı?

Duyarlı web tasarımı” terimi, tüm ekran boyutlarında, tabletlerde, akıllı telefonlarda, ipod’larda, masaüstü ve dizüstü bilgisayar ekranlarının yanı sıra tüm ekran boyutlarında optimum görüntüleme için görünümlerini değiştiren ve uyarlayan web sitelerini ifade eder. Bazen dijital sanatlar endüstrisinde buna “akışkan tasarım”, “uyarlanabilir web sitesi tasarımı” veya “RWD” denir. Yanıt vermeyen web siteleri, farklı ekran boyutlarına uyacak şekilde değişmez; bu, gezinmenin ve daha küçük cihazlarda bakmanın zor olabileceği anlamına gelir.

Masaüstü satışları, mobil satışları çoktan geride bıraktı ve çoğu dijital medya eğitim kaynağı, mobil web kullanımının 2014 yılına kadar masaüstü kullanımını geçeceğini tahmin ediyor. Bu nedenle, masaüstü aramanın yakında mobil arama tarafından da geçilmesi mantıklı görünüyor. Web kullanıcılarının yüzde altmışı, mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerinden satın almaya daha meyilli olacaklarını söylüyor. Bu nedenle, SEO‘ya bağlı olan işletmeler, mobil uyumlu sitelere ve özellikle duyarlı site tasarımlarına doğru ilerlemeye başlamak için çok mantıklı olacaktır. Özellikle yeni Google algoritması güncellemeleri artık yalnızca mobil ayrı sitelere kaşlarını çattıkça. URL’de a.mobi olanlar gibi. Giderek daha fazla sayıda yeni web sitesi, bağımsız mobil web siteleri gereksinimini ortadan kaldırmak için duyarlı tasarım yöntemleri kullanılarak oluşturulmaktadır. Ayrıca, bu karar kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirir. Bu, potansiyel müşteriler küçük metinler ve zor gezinme ile yabancılaşmadığı için daha fazla müşteri etkileşimi ve satış sağlar.

Duyarlı tasarımların çalışması için siteye erişilen ekran boyutunu belirlemek için bir medya sorgusu kullanılır. Komut dosyası, tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar olsun, tüm cihazları algılayabilir. Ardından, web sitesini uygun bir biçimde göstermek için CSS kullanır. Görüntüler, daha küçük ekranlara sığacak şekilde yeniden boyutlandırılabilir. Metin büyütülür ve menüler, çoğunlukla standart yatay ekranın aksine, çeşitli farklı açılır formatlara geçebilir.

Bu tür bir tasarımı kullanmanın, web sitenizin orijinal sitenizden tamamen ayrı bir mobil sürümünü oluşturmaya kıyasla faydaları açıktır. Web sitenizi her güncellediğinizde, her cihaz için güncellenir ve her ekranda doğru şekilde görüntülenir. Yalnızca tek bir konumda güncelleme yapmanız gerekir, burada ayrı bir mobil site ile ayrıca güncelleme gerektiren ayrı bir konum gerekir. Çoğu zaman, web sitelerinize bir tabletten erişilir. Mobil ve masaüstü olmak üzere iki ayrı siteniz varsa, tablet kullanıcılarının sitenin hangi sürümünü göreceğini herkes tahmin edebilir. Duyarlı tasarımla, her ekran boyutunun neyi görüntüleyeceğini (çoğunlukla) kontrol edebilirsiniz.

Birkaç şirket, web siteleri için hem akıcı tasarım hem de mobil tasarım sağlar. Ancak, RWD yöntemleri sürekli olarak gelişiyor, bu nedenle bağımsız bir mobil web sitesine sahip olmanın pek bir anlamı yok gibi görünüyor. Ayrı bir site isteyebileceğiniz tek zaman, nasıl reklam vereceğinize kıyasla dizüstü veya masaüstü kullanıcılarına farklı şekilde reklam vermeyi tercih etmenizdir.
mobil kullanıcılara. Örneğin, bir fast food şirketi, anında özel bir teklifle hareket halindeki bireyleri hedeflemek, ancak yaklaşan promosyonlarını ve menüsünü dizüstü bilgisayar kullanıcılarına göstermek isteyebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, bir web sitesi tüm kullanıcılara aynı şekilde hitap eder, bu nedenle tercih edilen seçenek duyarlı bir tasarımdır.

Hızla yaklaşan gelecekte, tüm web sitelerinin duyarlı tasarımlara sahip olması gerekir, çünkü kullanıcılar bunu bekleyecektir. Bu nedenle, birkaç yıl içinde, yanıt vermeyen web siteleri oluşturan işletmeler, kullanıcılarına web sitelerindeki eksikliği gidermek için yeni bir site için ödeme yapmak zorunda kalacaklar. Sonuç olarak, herhangi bir yeni web sitesi tasarımı projesine başlamadan önce, uyarlanabilir tasarımların maliyeti ve avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz tavsiye edilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir